Akcesoria i naczynia do kuchni
Friday September 21st 2018

Garnek rzymski – powrót do kuchennej tradycji?

Pomimo tego, że pewne rozwiązania kuchenne znane są od setek lat, to dopiero w ostatnim czasie można dostrzec zwrócenie się polskich kuchni w kierunku tradycyjnych sposobów przyrządzania potraw. Jednym z nich bez wątpienia jest wykorzystanie garnka rzymskiego. Co warto o nim wiedzieć i jakie potrawy można w nim przygotować?

Rosnącą popularność w ostatnim czasie garnek rzymski zawdzięcza dostrzeżeniu tego rozwiązania przez dietetyków i osoby chcące pozostać przy lekkostrawnych aspektach kuchni. Jego budowa pozwala na pieczenie chleba, mięsa czy warzyw bez użycia dodatkowego, zewnętrznego tłuszczu zapobiegającego przywieraniu potrawy do brzegów naczynia. Garnek rzymski zapewnia duszenie danej potrawy w jej sosie własnym, przez co przygotowane potrawy są jeszcze bardziej aromatyczne i soczyste.

Garnek rzymski – co to takiego?
Wbrew pozorom garnek rzymski nie jest żadnym skomplikowanym urządzeniem, a jedynie prostym, dwuczęściowym naczyniem wykonanym z gliny. Cały sukces stosowania glinianego garnka ukryty jest w sposobie jego wcześniejszego przygotowania – przed każdym pieczeniem należy moczyć go przez około piętnaście minut. W ten sposób nasiąka on wodą, którą następnie oddaje podczas pieczenia i zapobiega to przywieraniu potrawy do naczynia.

Ile to kosztuje?
Koszt zakupu nowego garnka rzymskiego to przeważnie wydatek od około siedemdziesięciu do stu trzydziestu złotych. Za taką cenę otrzymuje się jednak profesjonalne, z zarazem nowoczesne naczynie ze wszelkimi atestami higienicznymi.

 

Related Tags:

More from category

Temperówka do warzyw – modne potrawy?
Temperówka do warzyw – modne potrawy?

Dekorowanie potrwa na talerzu ma długą tradycję – kiedyś były to listki zielonej sałaty, często można mieć [Read More]

Przeznaczenie i bezpieczeństwo barwników spożywczych
Przeznaczenie i bezpieczeństwo barwników spożywczych

Praktycznie wszyscy producenci spożywczy używają dziś barwników. Czemu są one takie ważne? Czy naprawdę nie [Read More]

Na co zwrócić uwagę kupując ocet balsamiczny?
Na co zwrócić uwagę kupując ocet balsamiczny?

Niestety ale nie każdy ocet balsamiczny znajdujący się w sklepie posiada lecznice właściwości i odpowiedni smak. [Read More]

Wałek do ciasta – jaki wybrać?
Wałek do ciasta – jaki wybrać?

Pomimo tego, że wałek do ciasta jest urządzeniem, które można spotkać w każdej domowej kuchni, to rzadko kiedy [Read More]

Interesting Sites

    Archives